Wygląd domu powinien bez wątpliwości pasować do nas samych, naszych przekonań, naszego charakteru. Jakie zatem projekty domów będą najlepsze dla osób kochających swoją ziemię, konserwatywnych. Jeśli chcemy wybudować tradycyjny polski dom, to jaki projekt najlepiej wybrać? Otóż możliwości jest w zasadzie kilka.
1. Stary polski dworek
Oczywiście można zdecydować się na dom w stylu klasycznego polskiego dworku szlacheckiego. Oczywiście nie będzie on miał dachu ze strzechy ani ścian bielonych wapnem – choć jest to generalnie możliwe. Bardziej chodzi tu o zachowanie dość charakterystycznego kształtu i rozkładu pomieszczeń.
A zatem dla tego typu domów charakterystyczny jest czterospadowy dach z lukarnami, regularna bryła budynku oraz ganek wsparty na kolumnach. Dodatkowo dochodzi do tego dość szeroki trakt wjazdowy mający być symbolem polskiej gościnności. Wnętrze zaś domu na parterze posiada szeroki i przestronny hol, który prowadzi do pomieszczeń takich jak jadalnia, kuchnia, czy salon. Na poddaszu zaś znajdują się pomieszczenia dla gości i sypialnie.
2. Dom w stylu zakopiańskim
Następnym dość charakterystycznym budynkiem jest dom w stylu zakopiańskim. Tu od razu widać bardzo spadziste dachy, wysokie podmurówki z kamienia oraz piętra ustawione prostopadle do parteru. Oczywiście do tego dochodzi naturalne drewno w dużych ilościach oraz ciekawe balkony a także zdobienia wyryte w drewnie. Ciekawym współczesnym stylem nawiązującym mocno do góralskich domków są domy z bali. Czy możemy taki dom postawić w mieście? Teoretycznie tak, choć w miastach lepiej jest zastosować jedynie pewne elementy tego stylu.
3. Dom w stylu wiejskiej chatki
Oczywiście pozostaje nam jeszcze jeden styl budowania domów, bardzo rozpowszechniony w Polsce. Były do dawniej chaty, o dość charakterystycznej budowie szczególnie na terenie Warmii i Mazur.
Tu występuje prosty dach dwuspadowy z wysuniętym okapem, dzięki czemu powstawały delikatne ganki.
Warto jeszcze dodać, że dom był pierwotnie stawiany na planie krzyża. Zazwyczaj nie było też wielu ozdób, malowano jednakże domy w ten sposób, że wszelkie elementy architektoniczne, jak np. belki utrzymane były w ciemniejszym kolorze, zaś reszta domu – w jasnych barwach kontrastujących z tymi ciemnymi.