Obecnie na rynku jest tak szeroki asortyment różnego rodzaju armatury łazienkowej, że czasami dokładnie nie wiadomo, który model wybrać. Jednak robiąc remont łazienki lub urządzając ją od podstaw należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych spraw.
Sposób montażu baterii
W przypadku, kiedy chcemy ustawić baterię na obrzeżu umywalki czy wanny powinniśmy wybrać model sztorcowy/ stojący, której mechanizm łączy całą instalację wodną z baterią za pomocą specjalnych wężyków. Tutaj można wybierać pośród modeli jedno-, dwu-, trzy-, cztery-, a nawet pięciootworowych, gdzie każda części baterii stanowi jej osobny element.
W przypadku kiedy marzy nam się bateria ścienna, o jej zakupie należy zadecydować jeszcze przed wykończeniem ścian, ponieważ w tym przypadku cała instalacja wodna musi być precyzyjnie doprowadzona na baterii, natomiast brak dopasowania może skutkować rozkuwaniem murów przy późniejszym montażu baterii.
Bardzo dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie baterie łazienkowe nablatowe oraz wielootworowe modele wannowe, które charakteryzują się mniej standardowym montażem, jednak odznaczają się bardzo nowoczesnym, przyciągającym oko designem.
Ponadto nowością na rynku są również modele podtynkowe, które montowane są zazwyczaj przy wannie lub w kabinie prysznicowej. Takie rozwiązanie spełnia bardzo wysokie walory estetyczne dzięki możliwości ukrycia całej instalacji hydraulicznej. W ścianie umieszczony jest cały mechanizm, natomiast na zewnątrz widoczna jest jedynie dźwignia wraz z ozdobną maskownicą oraz wylewką i przełącznikiem.
Sposób odkręcania wody
Baterie dwuuchwytowe są powoli wypierane przez modele jednouchwytowe, które są znacznie wygodniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu oraz pomagają zaoszczędzić wodę.
W przypadku pierwszego modelu każdorazowo należy odkręcić dwa pokrętła, aby móc wyregulować optymalną temperaturę wody.
Natomiast baterie jednouchwytowe w znacznym stopniu oszczędzają nie tylko czas ustawienia optymalnego strumienia wody, ale również pomagają w oszczędzaniu wody (nawet do 30% mniejsze zużycie wody niż w przypadku modeli dwuuchwytowych). Ponadto na rynku dostępne są również modele bezdotykowe, które uruchamiają strumień wody pod wpływem zbliżenia rąk do czujnika. Takie modele najczęściej spotykane są w miejscach użyteczności publicznej, jak szpitale czy też toalety publiczne.